Wypadają Ci włosy?

Masz problemy z łupieżem, łojotokiem lub wrażliwą skórą głowy? Umów się na konsultację trychologiczną.

Trychologia to nowa nauka o naturalnej pielęgnacji włosów, pomocną we wszystkich przypadkach wypadania włosów, łysienia i innych dolegliwościach, jak łuszczyca, łupież, łojotok itp. W wyniku zatrucia środowiska, spalin, promieniowania powodowanego przez telefony komórkowe i komputery obserwowany jest wzrost przypadków wypadania włosów. Dolegliwość ta często pozostaje w związku ze złym krążeniem krwi w skórze głowy. Mieszki włosowe nie są obumarłe, lecz „uśpione” i można je ponownie pobudzić do życia poprzez lepsze ukrwienie i dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych. Dla Państwa informacji życie włosa dzieli się na 3 fazy: ANAGEN, KATAGEN i TELOGEN.ANAGEN – okres powstania i wzrostu włosa. W tej fazie znajduje się ok. 85% włosów. Faza ta trwa od ok. 3 do 6 lat. KATAGEN – włos przestaje rosnąć i zaczyna odchodzić od brodwki. W tej fazie znajduje się ok. 1% włosów. Faza ta trwa ok. 2 tygodni.TELOGEN – włos zupełnie wychodzi z mieszka, wypychany przez nowy włos. W tej fazie znajduje się ok. 14% włosów. Faza ta trwa od ok. 2 do 3 miesięcy.

Przyczyny wypadania włosów

 • Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Dotyczy mężczyzn i kobiet.
 • Łysienie plackowate – naukowcy uważają, że jest to choroba autoimmunologiczna gdzie organizm atakuje sam siebie.
 • Wypadanie włosów może być pierwszym objawem choroby. Około 30 chorób, w tym choroby tarczycy i niedokrwistość powodują wypadanie włosów. Dzięki prawidłowemu leczeniu, łysienie często może być zatrzymane i odwrócone.
 • Znaczącą utratę włosów można często zaobserwować po długotrwałym przeziębieniu. Przedoperacyjna narkoza, wysoka gorączka, zakażenie, a nawet grypa mogą powodować wypadanie włosów.
 • Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do całkowitego wyłysienie jest to najczęściej tymczasowa utrata włosów.
 • Trichotilomania – zaburzenie gdzie najczęściej nieświadomie, chory wyrywa swoje włosy.
 • Nieprawidłowości gospodarki hormonalnej.
 • Poporodowe wypadanie włosów. Spadający poziom estrogenów powoduje tego typu łysienia. Utrata włosów jest najczęściej tymczasowa.
 • Wypadanie włosów często nasila się w okresie menopauzy. Włosy regenerują się, rzadko jednak wracają do stanu sprzed przekwitania.
 • Stres, traumatyczne zdarzenia (np. śmierć bliskiej osoby lub rozwód) mogą powodować wypadanie włosów.
 • Utrata masy ciała, radykalna dieta. Wypadanie włosów często pojawia się od 3 do 6 miesięcy po utracie wagi.
 • Nadmiar witaminy A (przyjmowanie zbyt dużej ilości leków/witamin) może powodować wypadanie włosów.
 • Niedobór białka powoduje wypadanie i blokuje wzrost włosów. Mięso, jaja i ryby są bogatym źródłem białka. Wegetarianie mogą uzupełnić niedobory spożywając orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.
 • Niski poziom żelaza zwiększa wypadanie włosów. Żelazo to jeden z istotniejszych pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłową kondycje włosów.
 • Zaburzenia jedzenia – anoreksja i bulimia może powodować wypadanie włosów.
 • Niektóre leki na receptę mogą powodować wypadanie włosów. Należą do nich leki: rozrzedzające krew, o wysokiej zawartości witaminy A, w leczeniu zapalenia stawów, depresji, chorób serca i nadciśnienia.
 • Antykoncepcja może przyczynić się do osłabienia włosów.
 • Niewłaściwa pielęgnacja: częste farbowanie i trwała, stosowanie silnych kosmetyków stylizacyjnych, suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza, częste używanie prostownicy. Wszystkie te nieprawidłowo wykonywane czynności przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosów oraz podrażnień skóry.
 • Mocne upięcia, silne ściąganie włosów w gumkę, permanentne warkoczyki – naciągnie włosów podrażnia mieszek włosowy co w efekcie może powodować jego spłycenie i przerzedzenie włosów

Diagnozowanie i dobór terapii

Omówienie diagnozy i problemuPodczas konsultacji specjalista trycholog ogląda skórę głowy w 500 krotnym powiększeniu urządzeniem o nazwie mikrokamerą. Zbierany jest również szczegółowy wywiad z klientem (przebyte choroby, zażywane leki, obecność alergii itp.). W przypadku diagnozowania typu łysienia klient może zostać poproszony o wykonanie badań hormonalnych, dna lub analizy pierwiastkowej włosa.Rozpoczęcie terapii w naszym Centrum w każdym przypadku zaczynamy tak samo – od doboru optymalnych środków. Każdy rodzaj choroby ma swoją przyczynę. W wielu przypadkach są to geny, hormony, choroby, antybiotyki, stres, brak minerałów, substancji odżywczych, witamin. Można wymieniać jeszcze długo. Dlatego najważniejsza jest diagnoza. Po pewnej diagnozie, w której często bierze udział wielu specjalistów, jak trycholog, kosmetolog, dietetyk, dermatolog przechodzimy do terapii. Kuracja może być prowadzona hormonami, sterydami, środkami organicznymi o najwyższym dopuszczalnym stężeniu substancji czynnej jak również przy zastosowaniu:

 • Peelingu skóry głowy- peeling mechaniczny oraz enzymatyczny
 • Dermabrazji skóry głowy- polega na równomiernym złuszczeniu skóry w celu jej oczyszczenia
 • Mezoterapii skóry głowy-działający miejscowo niechirurgiczny zabieg medyczny polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych.

1W zależności od wyników badań odpowiednio dobrana kuracja i dieta pozwala zatrzymać chorobę i sprawia, że włosy zaczynają odrastać i zostają przywrócone do naturalnego stanu, tak jakby choroba w ogóle nie miała miejsca.

Szybkość i odpowiedni typ reakcji zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania włosów. Dlatego liczy się każdy dzień.