Diagnoza i dobranie terapii 

Podczas konsultacji specjalista trycholog ogląda skórę głowy w 500 krotnym powiększeniu urządzeniem o nazwie mikrokamerą. Zbierany jest również szczegółowy wywiad z klientem (przebyte choroby, zażywane leki, obecność alergii itp.). W przypadku diagnozowania typu łysienia klient może zostać poproszony o wykonanie  badań hormonalnych, dna lub analizy pierwiastkowej włosa.

Rozpoczęcie terapii w naszym Instytucie  w każdym przypadku zaczynamy tak samo – od doboru optymalnych środków. Każdy rodzaj choroby ma swoją przyczynę. W wielu przypadkach są to geny, hormony, choroby, antybiotyki, stres, brak minerałów, substancji odżywczych, witamin. Można wymieniać jeszcze długo. Dlatego najważniejsza jest diagnoza. Po pewnej diagnozie, w której często bierze udział wielu specjalistów, jak trycholog, kosmetolog, dietetyk, dermatolog  przechodzimy do terapii. Kuracja może być prowadzona hormonami, sterydami, środkami organicznymi o najwyższym dopuszczalnym stężeniu substancji czynnej jak również przy zastosowaniu:

 • Peelingu skóry głowy- peeling mechaniczny oraz enzymatyczny
 • Dermabrazji skóry głowy- polega na równomiernym złuszczeniu skóry w celu jej oczyszczenia
 • Mezoterapii skóry głowy-działający miejscowo niechirurgiczny zabieg medyczny polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych.

W zależności od wyników badań odpowiednio dobrana kuracja i dieta pozwala zatrzymać chorobę i sprawia, że włosy zaczynają odrastać i zostają przywrócone do naturalnego stanu, tak jakby choroba w ogóle nie miała miejsca.

Szybkość i odpowiedni typ reakcji zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania włosów. Dlatego liczy się każdy dzień.

 Rodzaje łysienia i wypadania włosów 

 • łysienie telogenowe: rozlane wypadanie włosów prowadzące do zmniejszenia ich gęstości ale nie prowadzące do całkowitej ich utraty,
 • łysienie anagenowe: rozlane wypadanie włosów dotyczące również włosów odrastających, które może postępować do całkowitego wyłysienia,
 • łysienie spowodowane bliznowaceniem: gładka skóra głowy owłosionej bez objawów wzrastania włosów z mieszków włosowych,
 • łysienie androgenowe: łysienie występujące u obu płci, spowodowane działaniem testosteronu
 • grzybica skóry owłosionej głowy: ogniska włosów ułamanych blisko powierzchni skóry z towarzyszącym stanem zapalnym lub bez niego; zmiany wywołane infekcją grzyb
 • łysienie całkowite (łac. alopecia universalis) – wypadanie włosów na całym ciele. Trudne do leczenia. Możliwe jest przywrócenie najpierw owłosienia głowy, a następnie brwi i rzęs.
 • łysienie głowy (łac. alopecia totalis) – utrata włosów na całej głowie. Głowa zarasta włosami, po co najmniej 8 miesiącach zabiegów trychologicznych.
 • łysienie plackowate (łac. alopecia areata) – choroba skórna o nieustalonej dotąd etiopatogenezie. Cechuje się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia, w obrębie których skóra nie jest zapalnie zmieniona. Dotyczy 2% pacjentów zgłaszających się do dermatologa. Z uwagi na częste występowanie długotrwałego i rozległego wyłysienia, łysienie plackowate może doprowadzać do poważnych zaburzeń psychologicznych, spowodowanych brakiem akceptacji swojego wyglądu.
 • łysienie rozlane (łac. alopecia diffusa) – łysienie rozlane to rodzaj łysienia telogenowego, ale powodujący o wiele większe ubytki niż typowe łysienie telogenowe, które usuwa włosy w drodze lekkiego, równomiernego przerzedzenia. Łysienie rozlane powoduje rozległe łyse place trudne do ukrycia. Jest to dość powszechny typ łysienia, także u kobiet.

 Terapia 

Przy ustabilizowanej kondycji organizmu możemy w szybki sposób zadbać o włosy i zahamować ich dalsze wypadanie. Należy stymulować wzrost nowych włókien, tzw. następowych oraz wyhamowywać proces wypadania włosów, które zostały osłabione. Dokonujemy tego poprzez systematyczne wmasowywanie w skórę głowy preparatów na bazie: aminokwasów, peptyd, keratyny, kolagenu, enzymów, fitohormonów, witamin, minerałów czy minoksydylu. Aby składniki te miały możliwość wchłonięcia i dotarcia do brodawki włosa, musimy we właściwy sposób przygotować do tego skórę, oczyszczając ją systematycznie peelingiem oraz odpowiednio dobranym szamponem. Wskazane są również masaż skóry oraz mezoterapia . Najważniejsze są systematyka i prawidłowa aplikacja, działania te z pewnością wpłyną na porost i jakość nowych włosów.

KURACJA  DLA MĘŻCZYZN PRZY ŁYSIENIU ANDROGENOWYM

W łysieniu androgenowym w wyniku działania testosteronu dochodzi do miniaturyzacji włosów czego następstwem jest  proces zmniejszania się mieszków włosowych. W kuracji tej staramy się jak najbardziej wyhamować hormon  5 alfa reduktazę, zwalczamy wolne rodniki jak również stymulujemy metabolizm skóry głowy który odpowiada za naturalny odrost włosów.  

SKŁADNIKI AKTYWNE: fitosterol z palmy sabalowej, fitoestrogen z  drzewa kiełbasianego, miłorząb japoński, szałwia, cynamon), melatonina

 

KURACJA  DLA KOBIET PRZY ŁYSIENIU ANDROGENOWYM

OPIS: Występujący u kobiet niedobór estrogenu wpływa często na słaby wzrost włosów oraz zmniejsza ich grubość i niekorzystnie wpływa na strukturę. Dzięki dynamicznym fitohormonom kuracja redukuje niekorzystny niedobór estrogenu, poprawia pracę mieszków włosowych i wzrost włosów. W składzie znajduje się również melatonina – hormon produkowany przez szyszynkę. Jest to ważna substancja dla układu hormonalnego, odpornościowego i nerwowego, która ma silne działanie antyoksydacyjne, wpływające na kondycję naszych włosów.

SKŁADNIKI AKTYWNE: fitoestrogen z drzewa kiełbasianego, miłorząb japoński, szałwia, cynamon, melatonina.

 

TERAPIA SZOKOWA PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW Shock Treatment Against Hair Loss

Terapia zawiera wyjątkowy komponent – glikozoaminoglikany(GAG). Odgrywają one najważniejszą rolę we wzroście i różnicowaniu komórek, a do tego głęboko nawilżają skórę głowy oraz sprzyjają odżywieniu włosów.

 Składnikami, które również znajdują się w Terapii są: glikogen (źródło energii do intensywnych reakcji biologicznych niezbędnych do wzrostu nowych i silnych włosów) oraz kolagen naturalny pochodzenia morskiego, który również znajduje się w składzie, w niespotykanie wysokim – 99% stężeniu. Ma on działanie wysoce nawilżające. Terapia zawiera również ekstrakty roślinne bogate w bioflawonoidy i garbniki.

SKŁADNIKI AKTYWNE: glikozoaminoglikany (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny), adenozyno trójfosforan, teobromina, glikogen, wyciąg z drożdży, 99% kolagen morski, hydrolizat protein pszenicy, pantotenian wapnia, kapsaicyna, ekstrakty roślinne z: pokrzywy, kasztanowca, nagietka, lukrecji, ruszczyka kolczastego oraz wąkrotki azjatyckiej.

ZALECANA: przy wszystkich przypadkach łysienia (hormonalne, psychosomatyczne, dziedziczne, jatrogenne, mechaniczne), niedoborze witamin i minerałów, do niwelowania skutków niewłaściwego odżywiania (diety), przy zażywaniu dużej ilości leków.