Trwałe usuwanie owłosienia laserem diodowym

Nowej generacji technologia laserowa usuwa niechciane owłosienie skuteczniej niż klasycznie stosowane metody np.: elektroliza, wosk czy golenie. W celu uzyskania optymalnego rezultatu zalecamy na początek 3 zabiegi w odstępach 4 -6 tygodniowych, a następnie w zależności od uzyskanego efektu planujemy następne

Minimalna ilość zabiegów to 3, ale średnio pacjenci wymagają od 3 to 9 sesji. W każdym następnym roku zalecany jest jeden zabieg przypominający.

Należy dodać, ze nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Cześć z nich znajduje się w fazie wzrostu (są to włosy widoczne na skórze) i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia”, która ma różny okres trwania (3-8 tygodni). Po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa, dlatego tez zabiegi musza być powtórzone minimum trzy razy, aby usunąć prawie wszystkie włosy.

Należy przy okazji zwrócić uwagę na nazwę zabiegu – najwłaściwszym jest stosowanie określenia „epilacja laserowa” w odróżnieniu od zwykłej „depilacji” gdyż mamy do czynienia z zabiegiem trwałego usuwania zbędnego owłosienia.

Ze względu na dużo bardziej powszechne stosowanie określenia „depilacja” będziemy używali tych słów zamiennie w obu przypadkach mając na myśli zabieg trwałego usuwania owłosienia za pomocą lasera, światła IPL, technologii ELOS oraz wszelkich pokrewnych.

Na jedno z najczęstszych pytań „Czy to boli?” odpowiadamy od razu: Odczucia są  oczywiście subiektywne, każdy może odczuwać inaczej, ale najczęściej pacjenci określają dyskomfort, jako  niezbyt mocne szczypanie. To także zasługa nowoczesnych technologii – na początku było „celowanie i strzelanie” po kolei w każdy włos z osobna – dzisiejsze lasery to nie tylko działanie od razu na większą powierzchnię (krótszy zabieg), ale też wbudowane w głowicę specjalne „znieczulające” chłodzenie!

Stawiamy na jakość, idziemy z duchem czasu i postępu

Elõs™ (Electro-Optical Synergy) to opatentowana i wprowadzona na rynek w 2000r. zupełnie nowa technologia firmy Syneron (60% rynku światowego w medycynie estetycznej), łącząca energię światła z energią prądu RF. Ciągły rozwój tej technologii i wiele patentów spowodowało, iż firma Syneron stała się obecnie największym światowym liderem w produkcji laserów medycznych. Laser diodowy Elos jest najskuteczniejszym i najbardziej bezpiecznym laserem epilacyjnym  produkowanym obecnie. Wszystkie aparaty firmy Syneron posiadają certyfikaty CE i FDA.

elos_1

Kontaktowe chłodzenie skóry     Wstępne podgrzanie światłem       Dogrzanie mieszka włosowego prądem RF

Głowica terapeutyczna schładza skórę zabezpieczając naskórek przed przegrzaniem oraz wymusza przepływ prądu przez głębsze warstwy skóry – prąd wybiera drogę przez cieplejszą tkankę (o niższym oporze elektrycznym). Impuls światła selektywnie podgrzewa zawierającą melaninę łodygę włosa, a łodyga oddaje ciepło do mieszka włosowatego. Prąd płynąc przez skórę wykorzystuje różnice w oporze (temperaturze) tkanki i opływając łodygę (izolator) bezpośrednio dogrzewa mieszek włosowy.

 

Laser diodowy Elõs™ w porównaniu z produkowanymi dotychczas technologiami laserowymi i IPL do epilacji, umożliwia:

  • zwiększenie skuteczności zabiegu o 60% – możliwość aplikacji wyższych energii
  • skuteczne usuwanie wszystkich kolorów włosów (ciemnych, brązowych, rudych, jasnych) – energia i przepływ prądu RF nie są zależne od ilości melaniny zawartej we włosie i skórze
  • zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów – mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™) z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu
  • trwałą epilację głębiej położonych włosów (np.: w obrębie pleców, bikini) dzięki większej głębokości działaniaskuteczne wykonywanie zabiegów na każdym typie skóry – zmniejszenie energii światła i zastąpienie jej prądem RF minimalizuje ryzyko poparzeń 

Przygotowanie do zabiegu

Przez 3 tygodnie przed zabiegiem, pomiędzy zabiegami i 3 tygodnie po ostatnim zabiegu okolic poddawanych epilacji (depilacji laserowej) nie powinno się opalać, przez ok. 10 dni przed zabiegiem nie nakładamy preparatów samoopalających. Włosy, które chcemy poddać epilacji nie mogą być przed zabiegiem usuwane mechanicznie ani chemicznie na tyle długo, aby jak największa ich ilość wyrosła. Powinny natomiast zostać zgolone 2-3 dni przed zabiegiem, tak, aby były jak najkrótsze, ale widoczne. Na twarzy nie zalecamy zgalania, jeśli włoski są delikatne, bądź zalecamy podcinanie nożyczkami w przypadku mocniejszego owłosienia.

Przeprowadzenie zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja, podczas której osoba wykonująca zabieg ogląda rodzaj owłosienia i udziela szczegółowych informacji na temat procedury zabiegowej. Efektywna epilacja  wymaga zastosowania serii 4 – 9 zabiegów w odstępach 4 – 8 tygodniowych. Po każdym zabiegu obserwujemy zmiany jakościowe (włoski stają się delikatniejsze i wolniej odrastają) oraz ilościowe. W momencie strzału lasera można odczuwać dyskomfort o różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie. W celu znieczulenia skóry stosujemy nawiew zimnego powietrza.

Efekty

Ilość zabiegów jest uzależniona od intensywności owłosienia, czynników genetycznych i hormonalnych. W przypadku usuwania owłosienia z typowych okolic efekty uzyskuje się zazwyczaj szybko, tj. znaczącą redukcję uzyskujemy po 3- 4 zabiegach. Jeśli mamy do czynienia z owłosieniem pojawiającym się w nietypowych miejscach dla kobiet, tj. na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej, brzuchu, plecach i pośladkach, to można spodziewać się większej liczby zabiegów, niż przy pozostałych okolicach ciała. Analogicznie u mężczyzn usunięcie owłosienia z pleców wymaga zwykle większego nakładu pracy i czasu.

Po serii zabiegów uzyskujemy efekt usunięcia włosów, jednak należy pamiętać, że w organizmie zachodzą ciągłe zmiany i mutacje. Oznacza to, że mogą pojawić się pojedyncze włosy zmienione jakościowo (jaśniejsze i delikatniejsze).

Po zabiegu

Po każdym zabiegu może wystąpić rumień, czasami obrzęk, objawy te ustępują w ciągu kilku minut lub godzin. Ze względu na zwiększenie wrażliwości skóry po depilacji laserowej) należy unikać sytuacji narażających ją na urazy, stosować kosmetyki bez zawartości alkoholu. W celu złagodzenia wymienionych objawów zalecamy stosowanie preparatów z pantenolem i alantoiną. W drugiej dobie po zabiegu można nakładać makijaż. Przez 3 tygodnie nie wolno opalać miejsc poddanych zabiegowi, a w przypadku dużego nasłonecznienia wymagane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych o wartości nie niższej niż 50.