Usuwanie zmian naczyniowych

Zabieg polecany dla osób cierpiących na zaburzenia pracy naczyń krwionośnych, począwszy od drobnych teleangieltazji nazywanych pajączkami lub popękanymi naczynkami do większych bordowych plamek.

Energia świetlna IPL jest pochłaniana przez czerwo­ny barwnik krwi – hemoglobinę i zamieniana na cie­pło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę następuje koagulacja i zniszczenie ściany naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane z organizmu.

Niweluje zmiany obecne od narodzin oraz powstałe wraz z wiekiem pod wpływem środowiska, np. ekspozycji na słońce.

Podczas zabiegu naczynka zostają uszkodzone i usunięte przez mechanizm samoobronny ciała. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 2-8, a zanik usuwanej zmiany następuje samoistnie. Spodziewanych efektów należy oczekiwać w okresie od kilku dni do kilku tygodni. Zabiegi powtarza się w odstępach 3- 4 tygodniowych.

Dlaczego IPL?

Leczenie zmian chorobowych „małych” położonych na twarzy lub dekolcie wymaga w większości przypadków zamknięcia naczyń położnych stosunkowo płytko. Z rysunków 5 i 6 wynika, że w tym przypadku skuteczne będą fale krótkie w zakresie od 550nm do 600nm. Mają one wystarczającą głębokość penetracji, a równocześnie pochłanianie energii świetlnej dla tego zakresu jest lepsze w hemoglobinie niż w melaninie. Ze względu na różnorodność zmian chorobowych zaleca się prowadzenie zabiegu za pomocą intensywnego źródła światła IPL (zakres 550-900nm), ponieważ zapewnia ono zróżnicowanie głębokości penetracji.

 

Pierwszym klinicznym objawem utrwalonych, poszerzonych naczynek krwionośnych jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe, rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek w postaci drobnych czerwonych „nitek”. Tego typu zmiany określamy terminem teleangiektazji. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie dają obraz jednorodnego zaczerwienienia. Czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi rozszerzeniu naczyń, są: przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, mróz, duże wahania temperatur, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów, zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt. W zależności od objawów klinicznych, wykonanie skutecznego zabiegu wymaga każdorazowo indywidualnego dobrania źródła światła i parametrów impulsu. Energia świetlna jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę koaguluje i niszczy ścianę naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane przez organizm. 

Co możemy usunąć?

zmiany naczyniowe na twarzy, szyi, dekolcie i tułowiu:

  • rumień
  • poszerzone naczynia – teleangiektazje
  • pęknięte naczynka
  • zmiany w przebiegu trądzika różowatego
  • Przygotowanie do zabiegu

Przez 4 tygodnie przed zabiegiem okolice, z których chcemy usuwać zmiany naczyniowe, nie mogą być opalane. Nie można również stosować preparatów samoopalających przez ok. 10 dni przed zabiegiem.

Przeprowadzenie zabiegu

Każdy zabieg poprzedza konsultacja, podczas której wykonujący zabieg ogląda zmiany naczyniowe i przedstawia możliwości ich usunięcia, czyli ilość i częstotliwość zabiegów. Efektywna terapia może składać się z kilku zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy (zazwyczaj konieczne jest wykonanie 1-5 zabiegów), a zanik usuwanej zmiany następuje samoistnie. W czasie zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia i różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie. Zabiegi powtarza się w odstępach 3 – 4 tygodniowym. Spodziewanych efektów należy oczekiwać w okresie od kilku dni do kilku tygodni.

 

elos_zmiany_naczyniowe

przed zabiegiem           po zabiegu

Jak działa Elõs?

Energia świetlna w zależności od wybranego zakresu długości fal, jest selektywnie absorbowana przez chromofory (melaninę, hemoglobinę) zawarte we włosach, naczyniach lub skórze. W procesie pochłaniania, energia światła konwertowana jest na energię termiczną, która podgrzewa odpowiednio włos, naczynie lub kolagen (teoria selektywnej fototermolizy). Ponieważ własności elektryczne skóry silnie zależą od jej temperatury (tkanka cieplejsza ma niższy opór elektryczny), prąd RF przepływając przez skórę, wybiera drogę przez tkanki wstępnie podgrzane światłem i selektywnie je dogrzewa. Przepływ prądu RF nie jest zależny od ilości melaniny w skórze, dzięki czemu technologia ta może być bezpiecznie aplikowana w przypadku wszystkich typów skóry. Ponieważ światło jest tylko częścią stosowanej energii, jej gęstość w trakcie zabiegu jest niższa niż w przypadku użycia samego światła.

elos_zmiany_naczyniowe_2

Aktywny monitoring skóry

Aktywny monitoring skóry- Elõs jest jedyną spośród technologii dostępnych na świecie, która ma wbudowany mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™), z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu. Dzięki temu proces nagrzewania skóry jest w pełni kontrolowany przez wykonującego zabieg. System ten zapewnia również automatyczną kontrolę właściwego kontaktu aplikatora ze skórą.

elos_zmiany_naczyniowe_3

Badania i certyfikaty

Obecnie wszystkie procedury wykonywane za pomocą urządzeń zrealizowanych w technologii elõs posiadają bogatą literaturę dotyczącą badań klinicznych.

Technologia jest całkowicie bezpieczna. Wszystkie urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty CE i FDA.

Elõs – usuwanie zmian naczyniowych

Zgodnie z teorią selektywnej fototermolizy, oddziaływanie światła na tkankę zależy od długości fali świetlnej, użytej energii oraz czasu naświetlania. Zmiana chorobowa zostaje wyeliminowana tylko wówczas, gdy całe naczynie osiąga temperaturę koagulacji. Na powyższym rysunku przedstawiono schemat przybliżonych poziomów penetracji tkanki dla różnych długości fali światła. Na jego podstawie widać, iż najgłębszą penetrację w skórze uzyskuje się dla długości fal około 1100nm. To oznacza, że temperatura krwi w oświetlanym naczyniu zależy od jego położenia oraz długości fali.

 

Rysunki a i b rys.6 pokazują średni wzrost temperatury krwi po leczeniu dwóch naczyń o różnej średnicy i głębokości, w funkcji długości fali oświetlającego impulsu. Rysunek (a) dotyczy średniego wzrostu temperatury dla naczynia o średnicy 0.05mm położonego na głębokości 0.3mm (typowego dla zmian Port Wine Stain). Rysunek (b) pokazuje średni wzrost temperatury dla naczynia o średnicy 1mm położonego na głębokości 1mm (typowego dla zmian typu telangiektazja).

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest częstym, przewlekłym schorzeniem skóry. Jest trudny do leczenia, nie zawsze wyleczenie jest możliwe. Na jego obraz składają się zaczerwienienie, pieczenie, uczucie gorąca, pulsowania, teleangiektazje, nierówności na skórze oraz grudki zapalne imitujące trądzik młodzieńczy. W zaawansowanych postaciach występuje przerost gruczołów łojowych, zwłóknienia, obrzęki limfatyczne. Jako izolowany objaw głównie u mężczyzn występuje Rhinophyma – kalafiorowaty przerost skóry nosa. Choroba przebiega z zaostrzeniami, występować mogą również okresy remisji. Podstawową dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy – może mieć ono związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy). zdenerwowaniem, stresem. Zmiany najczęściej obejmują centralną część twarzy – czoło, nos policzki i brodę. Łagodne objawy zaczerwienienia twarzy występują już w wieku młodzieńczym, są przypisywane nadwrażliwości na temperaturę i alkohol czy nawet nieśmiałości. Z czasem dolegliwości nasilają się i poważnie utrudniają życie. Leczenie obejmuje serię zabiegów laserowych powtarzanych, co 3-4 tygodnie, których celem jest zamknięcie drobnych naczyń krwionośnych oraz zlikwidowanie grudek zapalnych. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. W typowych przypadkach jest to ok. 4 naświetlań.